- Ar Lietuvoje pakanka saulės instaliuoti saulės kolektorius?
- Kaip teisingai suplanuoti terminę saulės instaliaciją?
- Kuris kolektorių tipas yra geresnis, plokščiasis ar vakuuminis?
- Kurio gamintojo terminiai saulės kolektoriai yra geriausi?
- Kaip sužinoti, ar gamintojas tikrai pagamino šiuos produktus?
- Kas yra SOLAR KEYMARK sertifikatas ir ką jis reiškia?
- Kokia garantija suteikiama terminiams saulės kolektoriams?
- Kas turi teisę suteikti garantiją saulės sistemoms?
- TAIP, LIETUVOJE YRA PAKANKAMAI SAULĖS ENERGIJOS, KURIĄ GALIMA EFEKTYVIAI EKSPLOATUOTI.
- Lyginant su kitomis Europos šalimis, mes turime pakankamai daug saulės energijos.
- Žemiau pateiktame grafike, lyginamas Lietuvos vidurkis ir kitų Europos miestų saulės energijos kiekis per metus (proc.).
- Iš pateiktų duomenų matome, kad šalys, jau ilgą laiką remiančios saulės energijos panaudojimą, turi labai panašų į Lietuvos saulės energijos kiekį. Natūralu, kad mes niekada neprilygsime Madridui ar Romai (jie turi apie 30 proc. daugiau saulės energijos), tačiau mes turime panašiai kaip Berlynas ir net daugiau už Dubliną ir Londoną.
- Lietuvos teritorijoje pasiskirstymas labai nežymus. Tarp daugiausiai ir mažiausiai saulės spinduliuotės turinčių vietovių skirtumas gali būti iki 7-8 proc. Nors tai skamba kaip 8 proc. didesnė investicija gauti tą patį šiluminės energijos kiekį, iš tikrųjų, investicijos yra labai panašios. Todėl, kad saulės kolektoriai yra fiksuotų dydžių (neįmanoma vienu atveju turėti standartinį 2 m2 kolektorių, o poreikiui esant 1,9 m2).
- Žemiau pateikiamas saulės energijos pasiskirstymas įvairiuose Lietuvos miestuose.
- Teisingai suprojektuota terminė saulės sistema, vasaros metu, karšto vandens ruošimo poreikį turėtų padengti apie 100 proc. Natūralu, kad mažiausiai energijos gaunama žiemą. Tuomet, standartinė saulės kolektorių sistema padengia apie 60 proc. metinio karšto vandens poreikio.
- Sumontavus daugiau saulės kolektorių, galima padidinti (80 proc. ar net daugiau) metinį karšto vandens kiekį iš saulės sistemos. Tokiu atveju, mes turėtume perteklių vasaros periodu. Jeigu randamas šio vandens praktiškas panaudojimas (pvz. baseinų šildymas), tai daryti galima, priešingu atveju - būtų neefektyvu.
- SAULĖS SISTEMOS PROJEKTAVIMAS YRA LABAI ATSAKINGAS UŽDAVINYS, TODĖL TAI ATLIEKA TIK KVALIFIKUOTAS PERSONALAS.
- Tam, kad sistema veiktų optimaliai, būtina įvertinti daugelį aspektų: pastato padėtį ir tipą, kolektorių orientaciją, užsakovo energijos naudojimo ypatumus, esamą (planuojamą) šildymo sistemą ir kita. Profesionalai šiam darbui naudoja specializuotą programinę įrangą ir kitus įrankius.
- VISI KOLEKTORIŲ TIPAI TURI SAVO PRIVALUMŲ IR TRŪKUMŲ.
- Kiekvienas iš jų buvo sukurtas, siekiant kuo efektyviau panaudoti konkrečiose situacijose. Tai priklauso nuo klimatinių sąlygų, sistemos apimties, siekiamos temperatūros bei kitų, kiekvienai sistemai individualių kriterijų.
- Pasirinkus Jūsų konkrečiam atvejui netinkamą produktą, rizikuojate turėti neefektyviai veikiančią saulės sistemą. Be to, Jums gali būti "įsiūlytas" nereikalingas, papildomas sistemos funkcionalumas, kuris kainuoja brangiau.
- Visus saulės kolektorių tiekėjus galima būtų suskirstyti į keturias pagrindines grupes:
-
pilno asortimento šildymo sistemų gamintojai (pvz. Bosch-Buderus, Vaillant, Viessmann, Wolf …);
-
be saulės technologijų gaminančius ir kitus produktus (pvz. Schüco, Sonnenkraft, Velux …);
-
nepriklausomi saulės sistemų gamintojai (pvz. Citrin, Hewalex, Solvis, Tisun, Wagner …);
-
didmenininkai ir kiti sistemų tiekėjai.
-
- Nors dauguma gamintojų įdiegę panašias gamybos technologijas ir naudoja tų pačių tiekėjų komponentus, nereiškia, kad gaunami identiški produktai. Tai lemia unikalios smulkmenos, būdingos kiekvienam gamintojui. Vieni gamintojai labiau akcentuoja gaminio išvaizdą, kiti funkcionalumą, treti – kaštus. Todėl, negalima vienareikšmiškai teigti, kuris gamintojas yra geriausias.
- Dauguma saulės kolektorių išoriškai yra labai panašūs. Dabartinės visuotinės globalizacijos laikais, net šios srities ekspertams, sunku žinoti ar gamintojas pats gamina šiuos produktus, ar tik perparduoda savo vardu. Deja, nėra tikslios statistikos, kiek yra tikrų gamintojų, kiek tik "marketinginių".
- sumažinti produktų kainą savo klientams;
- gauti labiau kvalifikuotą techninį palaikymą;
- greičiau spręsti iškilusias problemas (garantinio ir pogarantinio aptarnavimo metu).
- SOLAR KEYMARK – savanoriškas terminių saulės kolektorių sistemų sertifikavimas, koordinuojamas Europos saulės pramonės federacijos (ESTIF – European Solar Industry Federation) ir Europos komisijos. Pagrindinis sertifikavimo tikslas – suteikti pirkėjams daugiau informacijos apie parduodamus saulės kolektorius bei patvirtinti, kad jie pagaminti laikantis griežtų kokybės standartų.
- Sertifikavimas pradėtas vykdyti 2003 metais. 2011 metų sausio 1 dieną buvo išduota apie 1.350 sertifikatų. Sertifikuota daugiau nei 1.200 kolektorių ir apie 150 terminių saulės sistemų. Susidomėjimas šia sertifikavimo sistema augo nuo 2006 m. Pastaruoju metu, sertifikuojama apie 300-400 naujų kolektorių per metus.
- 2011 metų pradžioje, išduoti SOLAR KEYMARK sertifikatus turėjo teisę 8 įmonės, turinčios 24 sertifikavimo laboratorijas: 10-yje Europos šalių, Australijoje, JAV, bei Kinijoje. Naujo kolektoriaus sertifikavimas vyksta apie 6 mėnesius. Šiuo laikotarpiu, nuodugniai patikrinama ar produktai atitinka standarto reikalavimus.
- Europos šalyse, kuriose valstybiniu lygmeniu, skatinamas terminių saulės kolektorių naudojimas (įvairių subsidijų pavidalu), remiamo produkto SOLAR KEYMARK sertifikatas yra privalomas. Tačiau, šis sertifikavimas naudojamas ir kitose Europos valstybėse.
- Garantija priklauso nuo kiekvieno gamintojo politikos, tačiau ji negali būti mažesnė, nei reglamentuoja įstatymai. Įvairiems saulės sistemų komponentams suteikiama skirtingos trukmės garantija. Dažniausiai, elektrotechnikos daliai (valdiklis, cirkuliacinis siurblys ir jo grupės komponentai, jutikliai, laidai …) suteikiama 2 metų garantija. Vakuuminiams kolektoriams suteikiama 2-5 metų, o plokštiesiems – 2-11 metų garantija. Perkant būtina įsitikinti, ar gamintojo deklaruojama garantija galioja Lietuvoje, nes kartais, į užsienį parduodamai produkcijai suteikiama trumpesnė garantija.
- Norint, kad garantija įsigaliotų, turi būti atlikti tam tikri veiksmai. Kiekvienas gamintojas laikosi savo garantijos skyrimo ir įsigaliojimo politikos. Vieni teigia, kad garantija jų sistemoms įsigalioja, kai jas instaliuoja autorizuoti montuotojai, kiti – į objektą atsiunčia gamintojo atstovus patikrai, treti – reikalauja, kad klientas užsiregistruotų jų internetinėje svetainėje ir t.t. Kokia bebūtų gaminto garantijos suteikimo politika, prieš įsigyjant sistemą, būtina nuodugniai tai aptarti su pardavėju. Vienareikšmiškai, nerekomenduojame pirkti sistemų iš pardavėjų, neturinčių teisės jų pardavinėti ir suteikti garantijos Lietuvoje. Dažnai vartotojas viliojamas mažesne žymių kompanijų-gamintojų produktų kaina, tačiau įvykus techniniams nesklandumams, pardavėjai neprisiima atsakomybės ir nepripažįsta, kad sistemos, atitinka garantijos suteikimo sąlygas.